YKS-nedir-perma

YKS Nedir ?

YKS Nedir ? yazımız ile Temel Yeterlilik Testi hakkında merak edilen tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

TYT Nedir ?

Yükseköğretim Kurumları Sınavları (YKS) oturumlardan oluşan ve üniversiteyi kazanmak isteyen 12. sınıf veya mezun öğrencilerin katıldıkları sınavın genel adıdır. TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (AlanY Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) olmak üzere 3 oturumdan meydana gelmektedir. 2 yıllık önlisans ve 4 yıllık lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler YKS’nin en az bir oturumuna katılması gerekmektedir.

Öğrenciler lise eğitiminin ardından üniversiteye yerleşmeye hak kazanmak için YKS sonuçlarını beklemektedirler. Üniversite tercihlerinde kullanılacak olan puan bu sınav türünün sonucunda belirlenmektedir.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavlarında öğrencilere belirli ders ve konulardan sorular sorulmaktadır. TYT’de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi temel dersler, AYT’de Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı ve Matematik-Geometri alanında sorular gelmektedir.

YKS her sene haziran ayında gerçekleşmektedir. Sınav sonuçlarına göre puan alan öğrenciler istedikleri üniversite ve bölüme yerleşmek için bu puanları kullanmaktadırlar. İlgili üniversitenin bölümünde yeteri kadar kontenjan olması ve öğrencinin belirlenen puanı almasıyla da tercih işlemi başarı ile sonuçlanmış olacaktır.

Öğrenmeye istekli ve amaçları doğrultusunda ilerleyen sınıflarda, yeterlilik sınavlarından geçen alanında uzman öğretmen kadrosu ile idari kısımda profesyonel bir yönetim sonucunda başarı gelmektedir. Bireysel koçluk ile her bir öğrenci özel olarak sınavlara hazırlanmaktadır. Denem sınav sonuçlarının iyi analizi, psikolojik danışmanlık, okul derslerindeki sınavların analizi, derslerdeki sınıf içi performans gibi çeşitli durumların analizi ile öğrenciye özel bir yol haritası çizilmektedir. TYT Dershane sürecinde öğrenciye sağlanan imkanlar, teknoloji kullanımı, yardımcı kaynaklar, hijyenik sınıf ortamı, öğretmen ve idari kadro uzmanlığı gibi birçok etken seçim için önemlidir. Bu etkenler ile kurum olarak başarısı belirlenmektedir.

YKS Ek Tercih Nedir?

YKS ek tercih, ilk tercihler sonucunda kontenjanlar arasında boş kalan kısımların dolması ve öğrencilerin tercihlerini yeniden yapabilme imkanı sağlamaktadır. İlk tercihinde istediği bölüme veya üniersiteye yerleşemeyen veya yerleştiği bölümü tercih etmeyen öğrenciler de tercih yapma hakkına sahiptir.

ÖSYM tarafından belirlenen zamanda yapılan YKS ek tercih, genellikle temmuz ayında yapılmaktadır. YKs puanına göre öğrenciler, ÖSYM’nin belirledği kılavuzda ter alan tercih kodları ile tercih yapabilirler.

YKS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YKS hakkında bildiğimiz ancak yine de tekrar edilmesi önemli olan birkaç madde ise ;

4 yanlışınız 1 doğrunuzu götürür.
Puanınız, yapılan net üstünden hesaplanır.
150 ve 180baraj puanı kaldırıldı. Yani geçtiğimiz yıllarda 2 yıllık bölümler için gereken 150 baraj puanı ve 4 yıllık bölümler için 180 baraj puanı şartı ortadan kalktı.
TYT puanınız ile 2 yıllık bölümleri seçebiliyorken, AYT puanınız ile 4 yıllık bölümleri seçebilirsiniz. 2 Sınav arasındaki fark işte budur.
AYT sınavında yaptığınız netler TYT sınavındaki puanınızı etkilemeyecektir.