Öğrenme Yöntemleri

AKTİF ÖĞRENME

Aktif öğrenme: kişinin öğrenme sürecinde kendi sorumluluğunu taşıyarak, kararlarını kendinin verdiği bireyin kendine göre düzenleme yaptığı öğrenme biçimidir.

Öğrendiklerimizin hatırımızda kalmaları farklı olmaktadır. Bazı yöntemleri uygulayarak bilgilerimizi daha çok hatırda tutabiliriz. Hatırda tutmayı etkileyen bazı yöntemler şöyledir:

 

Anlatım…………………………………………………………………………% 4

Okuma ………………………………………………………..……………..% 10

Görsel- işitsel …………………………………………………………….% 20

Gösterme………………………………………………………………….% 30

Tartışma ………………………………………………….………….….% 50

Yaparak, deneyerek öğrenme ……………………….…………..% 75

Diğerlerine öğretme/öğrendiklerini kullanabilme………. % 90

 

Aktif öğrenmede öğrenci koşulları kendi belirler. Örneğin:  nasıl öğreneyim? Nereyi öğreneyim? Hangi stratejiyi kullanayım?  Zamanı nasıl kullanayım?  Sorularını kendine sorarak öğrenmeyi daha ekonomik hale getirir. Bu öğrenmede öğrenci,  bilgiyi keşfeder, soru sorar, karşılaştırma yapar, açıklama yapar, anlamlar çıkarır, önceki öğrenilenlerle bağ kurar.  Aktif öğrenmede öğrenciler kendilerini motive edecek bir takım kararlarını kendileri alabilir. Önce amaçlarını belirler, kendine güvenir. Kendi kendini motive eder.  Bilme ve anlama duygusunu yaşar. Kendi kendini yargılayarak hatalarını gözden geçirir.

Okul ya da dershane sıralarında kalın test kitaplarıyla çalışmaya çaba gösteren, gelecekteki hedeflerinin  peşinde koşan yürekli dostlarım. Atı alan  atı alan neredeyse Üsküdar’ı geçti. Ya sizin at nerelerde? Bu günlerde gündeminizde  girdiğiniz sınavlardaki net sayılarınızın, puanlarınızın yükselip düşmesi var. Bazılarınız  hala plan yapıyor bazılarınız da yaptığı plana uymaya çalışıyor. Kimileri de ‘ çalışıyorum, çalışıyorum  ama bir türlü netlerim yükselmiyor’ diye feryat figan ediyor. Çalışıyorum  ama netlerim yükselmiyor diye dert yananlar sorunu hep kendinde arayarak  kendine zarar vermektedirler. Netleriniz yükselmiyorsa  bunun sizin dışınızdaki faktörlerle de ilgili  olduğunu bilmelisiniz. Örneğin ,öğrenilen konunun özelliği yani soyut  somut olması, daha önceki birikiminizin olup olmaması, öğrenme yönteminiz, tekrar biçiminiz gibi bir çok faktör netlerinizi belirlemektedir. Ancak  siz bunları düşünmeden sadece  çalışmanıza  ve kendi kişisel özelliğinizle bunu ilişkilendirirseniz  kedinize haksızlık etmiş olursunuz.

 

Durum her ne olursa olsun  yılgınlığa, dert yanmaya hiç gerek yok. Olay çok basit. Hemen bir durum değerlendirmesi yapmanız gerekir. Aklınızı başınıza, duygularınızı kalbinize toplayın. Yaptığınız  tüm çalışmaları göz önünde tutarak kendinize uzaktan bakın, nerede eksiğiniz var, neleri eksik yapıyorsunuz. Beş aşamalı bir değerlendirmeyle  bu sorunu aşabilirsiniz.

Birinci aşamada  sorunun gerçekten ne olduğunu tespit etmelisiniz. Çalışma  biçiminizde, sınavlarda,  sınav  sonuçlarında  neler yaşıyorsunuz. Neler  hissediyorsunuz.  

İkinci aşamada  bu durumun yarattığı duyguyu tespit etmelisiniz. İstediğiniz sonucu alamadığınızda  neler hissediyorsunuz.

Üçüncü  aşamada, sorunun nerden kaynaklandığını tespit edin, netlerin istediğiniz düzeyde olmasını önleyen nedir? Konularla ilgili çalışmanız mı eksik, çalışma yönteminiz mi yanlış. Çalıştığınız  konu soyut mu? Somut mu? İlgi  ve ihtiyacınızı karşılıyor mu? Bu konuları tahlil yaparak gerçekçi olarak sorunu tespit ediniz.

Dördüncü  aşamada öğrenciliğinizin bütününü genel bir değerlendirmeye tabi tutun. İdeal öğrenci olsaydınız  nasıl bir öğrenci olurdunuz ve sonuçlarınız neler olurdu. Neler duyardınız. Neler hissederdiniz.

Beşinci  aşamada bir çıkış yolu bulmuş olacaksınız. Ancak bu çıkış yolu tek başına yeterli olmaz. Ulaştığınız çözümü hemen uygulamaya koymalısınız. Kendinize şu sözü vermelisiniz. ‘ ben bu çalışmaları şu hedefe varmak için yapıyorum.’ Bu  konuda da kararlıyım. Demelisiniz. başarının sırrı sorularda  gizlidir. Kedinize  şu soruları sorarak  da düşüncenizi değiştirebilirsiniz.

 

  • Ben nasıl bir çalışma yöntemi  izleyeyim ki  istediğim sonucu elde edeyim?
  • Şu ana kadar hangi çalışma yöntemi benim derslerde ilerlememi sağladı?
  • Nasıl daha etkin olabilirim.
  •  Zihnimdeki  çalışma sistemini uygulayabildim mi?
  •  Bu günden sonra nasıl daha etkin olabilirim?

Akşamları ise kendinize sormanız gereken sorular ise şunlardır?

  • Bugün ben düne göre neyi daha iyi öğrendim?
  • Bu gün bilgi sepetime neler koydum?
  • Bu gün öğrendiklerim geleceğime nasıl bir katkı sağlar.?
  • Bugünkü çalışmalarım bana neler kazandırdı?

Bu sorularla kendi rotanızı bulabilir ve nihayet istediğiniz  puanı alabilirsiniz. İstediğiniz puanları elde ettikçe hedefinize  daha yakın olacak ve mutlu olacaksınız.

Başarı  ve mutlulukla birlikte yaşayınız.